Sonraki Onceki Içerik

6. Arayüzler

GnuPG kullanırken hayatı çok daha kolaylaştırmak için GnuPG şifrelemesini destekleyen ya da kullanan bir çok program seçeneğiniz vardır. Anahtar yönetimini fare tıklamaları ile yapabileceğiniz grafik arayüzleri ve bir çok MUA (Posta Kullanıcı Aracı) size E-postalarınızı imzalama ve şifreleme olanağını sağlar.

Neredeyse bütün arayüzlerin bulunduğu bir listeyi GnuPG Arayüzleri sayfasından edinebilirsiniz.

6.1 Grafik arayüzleri

GPA

GPA, GNU Güvenlik Asistanı GNU Privacy Guard (GnuPG) için grafik arayüzüdür. Bu standart bir grafik arayüzüdür, ve GnuPG projesi içinde bulunur. GPA ile, anahtar halkalarınızı görüntüleyebilir, anahtarları içe ve dışa aktarabilir, yeni anahtar oluşturabilir, anahtar özelliklerini düzenleyebilir ve belgeleri; şifreleyebilir, imzalayabilir veya şifresini çözebilirsiniz. GPA'yı kurmak çok kolaydır. Tar dosyasını indirin, açın ve her zamanki komutları kullanın:

./configure; make; make install.
Programı
gpa
yazarak çalıştırın.

Seahorse

Seahorse GNOME için GnuPG arayüzüdür. Metinleri ve dosyarı imzalamak, şifrelemek, kontrol etmek, ve şifresini çözmek için kullanılır. Metinler panodan ya da kendisinde bulunan düzenleyici içine yazılabilir. Searhorse ayrıca anahtar halkanızdaki anahtarın hemen hemen tüm özelliklerini düzenleyebileceğiniz bir anahtar yöneticisidir. Searhorse'u kaynak tar dosyasından ya da Debian/RPM paketinden yükleyebilirsiniz. Kaynaktan kurulum diğer paketlerde olduğu gibidir. İndirin, tar'ı açın, configure ve make install komutlarını kullanın. Kurulum Searhorse'u /usr/local içine koyar ve Gnome 'Uygulamalar' menüsüne bir öğe ekler.

KGPG

KGPG KDE temelli bir arayüzdür. KGPG anahtar imzalamayı, içe ve dışa aktarımını destekler. Ayrıca konquerer gibi araçlar ile etkileşimli çalışabilir.

6.2 E-posta programları

Çoğu popüler E-posta programı (ya da MUA'lar) GnuPG'yi destekler. Bunlardan bir kaçı şunlardır:

Muhtemelen çok daha fazlası mevcuttur. Ancak hepsini denemek pek mümkün değil.

Posta programınızda GnuPG desteğini kullanmak size gönderilen genel anahtarınızla şifrelenmiş mektupların şifresini çözmenizi, iletilerinizi alıcının gönderenin siz olduğundan emin olması için imzalamanızı, ve alıcıların genel anahtarı ile mektuplarını şifreleyebilmenizi sağlar.

EvolutionEvolution, Gnome için gelişmiş bir eposta programıdır. Bütünleşmiş GnuPG desteğinesahiptir. Evolution için ayarları Posta Hesaplarında her posta hesabına göre farklışekilde yapabilirsiniz. Evolution mektupları şifreleme/şifresini çözme, imzalama,gelen mektupların kimlik doğrulamasını yapmak gibi işleri kendiliğinden yapabilir.

Mozilla ve Enigmail

Mozilla GnuPG'yi kendisi desteklemez. Mozilla ile GnuPG kullanmak için EnigMail gibi bir eklenti yüklemelisiniz. EnigMail Mozilla/Netscape için eklentidir ve popüler GPG ve PGP yazılımlarını ile şifrelemek ve şifre çözmek için kullanılır. EnigMail gönderme esnasında şifreleyebilir/imzalayabilir, ve ayrıca gelen mektupların şifresini çözebilir/kimlik doğrulaması yapabilir. Genel anahtarların içe aktarımı ve dışa aktarımını yapabilir.

EnigMail'i yüklemek için EnigMail indirme konumuna gidebilir ve size uygun olan Mozilla sürümü seçebilirsiniz. EnigMail bir eklenti olarak Mozilla tarafından kurulacaktır.

Eski sürümler ya da farklı platformlar için EnigMail'i derlemeniz gerekebilir.

Kmail

Kmail, KDE için bir e-posta programıdır ve bütünleşmiş bir GnuPG ve PGP şifreleme desteğine sahiptir.


Sonraki Onceki Içerik